Budowa implantu

Implanty posiadają kształt mniej lub bardziej podobny do kształtu korzenia zębowego. Mimo tego wyglądają jak pełne śruby z gwintem powierzchownym, natomiast inne wyglądają jak  puste cylindry. Większość implantów robionych jest z czystego tytanu, niektóre ze stopu tytanu, a powierzchnia tych pokryta jest rozpyloną cieczą tytanową, lub hydroksyapatytem. Jest to porowata substancja ceramiczna, która ma stymuluje wrastanie żywej tkanki kostnej. Na przebieg postępowania gojenia ma wpływ bioaktywna nawierzchnia implantu oraz budowa utrzymująca przenoszenie sił z konstrukcji protetycznej na obszar implantu oraz dalej na kość, która utrzymuje obciążenie.

dentysta
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Odpowiednie przygotowanie każdego rodzaju implantów to dobór odpowiednich materiałów na ich wykonanie. Materiał, z którego są wykonane implanty, nie może być uciążliwy dla organizmu człowieka czyli rakotwórczy, toksyczny lub radioaktywny. Musi być odpowiedni biologicznie, czyli musi być tolerowany przez tkanki żywe , kość obrośnie wtedy wszczep. Czysty tytan, stop tytan-glin-wanad oraz hydroksyapatyt są to podstawowe materiały używane do produkcji implantów. Dużo firm produkują implanty również z dodatkiem porcelany zazwyczaj są zbyt kruche. Zaś z tantalu ten nie jest tak twardy jak tytan.

Także z tlenku aluminium bardzo lubią ten związek przede wszystkim Niemcy, niestety częściej  łamią się zęby. Modne były też  implanty owlekane syntetycznie wytwarzanym nieorganicznym składnikiem kości. Okazało się jednak po kilku latach , że miejscami zanikał co powodowało stratę przyczepu kostnego. Tytan przyjmuje dziewiąte miejsce pod względem obfitości występowania w środowisku. W stanie naturalnym najczęściej obserwowany jest jako dwutlenek tytanu tak zwany minerał miękki, ale za towytrzymały. Stop tytanu został wytworzony po to, aby otrzymać tworzywo zgodne o zwiększonej wytrzymałości. Izolowany czysty tytan, polecany do implantów dentystycznych ma  skład: 99,75% to tytan, 0,05%  to żelazo, 0,1% tlen, 0,03% azotu, 0,05% węgla, zaś 0,012% wodór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *