Jakie implanty wybrać?

Jak wiadomo implanty to inaczej wszczep jest to w języku bardziej ogólnym ciało obce wszczepiane do organizmu w celu odtworzenia naturalnej funkcji lub estetyki uszkodzonego organu. Najczęściej stosowane są implanty, które w ciele człowieka zastępują tkanki twarde. Na ogromną skalę stosowane są implanty zastępujące kość lub stawy. W ortopedii natomiast dość częste są operacje wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego. Natomiast znacznie rzadziej są stosowane endoprotezy dla innych stawów, między innymi endoproteza stawu kolanowego.

dentysta
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Jak wiadomo jednymi z najbardziej popularnych są implanty stomatologiczne, zastępujące utracone zęby, które poprawiają aparycję człowieka, który utracił owe zęby nie dlatego, że o nie nie dbał, ale dlatego że są bardzo słabe i nieodporne na ból. Implanty są jednak również stosowane między innymi do osadzania egzoprotez. Współczesna implantologia natomiast ortopedyczna i stomatologiczna bazuje na zjawisku osseointegracji (osteointegracji) odkrytym przez naukowca Brånnemarka. Techniki implantologiczne obejmują w stomatologii także takie procedury rekonstrukcji kości na przykład podniesienie zatoki szczękowej. Wykonuje się je jak wiadomo przy użyciu materiałów kościozastępczych lub kościotwórczych, które również są jednym z rodzaju implantem.

Bez wykonywania tych zabiegów wszczepienie implantów u osób z zaawansowaną paradontozą lub chorych na osteoporozę jest praktycznie niemożliwe. Implanty również bardzo szeroko stosowane są również w chirurgii estetycznej, na przykład w postaci najpopularniejszych silikonowych implantów piersi. Warto również wspomnieć, że w świecie modyfikacji ciała termin ten odnosi się do implantów podskórnych, implantów transdermalnych bądź implantów w miejscach intymnych, wszczepianych nie zawsze przez dyplomowanych lekarzy. Implantologia z kolei jest to nauka o wprowadzaniu implantów do żywego organizmu, ich interakcjach, budowie, właściwościach i warunkach niezbędnych do „przyjęcia się” wszczepu oraz przyczynach ich ewentualnego ich odrzucenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *