Przygotowanie do wizyty

Stomatologia jest inaczej zwana dentystyka z łaciny stoma  oznacza jama ustna, najprościej mówiąc jest to dział medycyny, dziedzina zajmująca się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, błony śluzowej jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Zanim wejściem Polski do Unii Europejskiej używano zazwyczaj tytułu lekarz stomatolog, później jednak przyjęto się nazywać lekarz dentysta, jednakże Naczelna Izba Lekarska dopuszcza możliwość używania obydwu tytułów. W Polsce tytuł lekarza dentysty można uzyskać się po 5 latach studiów, odbyciu stażu podyplomowego i zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego, który potocznie nazywany jest LDEP.

dentysta
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Za najwcześniejsze znaleziska, odkrycia archeologiczne świadczące o istnieniu tej dziedziny nauki uważa się pochodzące sprzed 9-7,5 tysiąca lat czaszki z zębami posiadającymi ślady borowania, znalezione w miejscowości Mehrgarh w Pakistanie. Patronką dentystów jest święta Apolonia, była ona męczennica, której wyrwano wszystkie zęby. Specjalności lekarza stomatologa są następujące:stomatologia dziecięca (pedodoncja), ortodoncja,  stomatologia zachowawcza o endodoncja, periodontologia, chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, protetyka stomatologiczna,  epidemiologia, a także zdrowie publiczne.

Lekarz dentysta czyli inaczej stomatolog, potocznie nazywany dentystą, jest to taka osoba, która uprawniona do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii, którą uzyskuje podczas 5 – letniego studiowania na akademii bądź uniwersytecie medycznym. Stomatolog po dokładnym zapoznaniu się ze stanem naszego uzębienia, jest w wstanie ocenić, ile dokładnie czasu wytrzymają przyklejone licówki do naszych zębów.  Podczas każdej wizyty u stomatologa, możemy wybrać rodzaj wizyty, czy jest to jedynie wizyta kontrolna, czy też jak to najczęściej bywa, wizyta kontrolna, połączona z przymusowym leczenie, uzależnionym od posiadanego  stanu uzębienia jak i od jego stanu. Osoby odwiedzające dentystę często, nie mają  zazwyczaj problemów z zębami tak jak inne osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *